VioricaPlus Telefon
Untitled Document
  • kenburns1
  • kenburns6
  • kenburns3
Leke ve Skar Tedavileri
Leke ve Skar Tedavileri

Cilt Leklerine Sebep Olan Etkiler 

Aslında cilt lekeleri vücudun koruma önlemlerinden biridir. Cilt maruz kaldığı ortamdan ( güneş , kalitesiz makyaj malzemleri , zararlı kimyasallar vs ) kendini koruyabilmek için melanin sağlar .Nihayetinde cilt kendini korur ama melaninden dolayı ciltte lekelenmeler olur .

 

Leke Başlıklarını Şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Güneşin sebep olduğu  lekeler ,
  • Sivilce izlerinin sebep olduğu lekeler ,
  • Hormonal sebeplerden oluşan lekeler ,
  • Yaşlılığa bağlı oluşan lekeler 

Kimyasal Peeling Nedir ?

AHA , TCA , Fenol gibi kimyasal asitlerle soyma yapılırsa buna Kimyasal Peeling denir  .

 

Merkezimizde Uygulanan Kimyasal Peelingler Hangileridir ? 

Merkezimizde uygulanan yüzeysel peelinglerde kullanılan solüsyonlar , genellikle meyve asiti türevleridir . En sık kullanılan ise  AHA türevi olan glikolik asitleridir. Glikolik asid solüsyonları uygulandığında istenmeyen etkiler olduğu halinde derhal nötralize edilerek işlem sonlandırılıp olası tehliklerden korunma imkanı sunmaktadır. 

Kimyasal Peeling genelde kış aylarında uygulanır .

 

Kimyasal Peeling Ne Gibi Durumlarda Kullanılmaz ?

İçeriğe karşı alerji , bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkları , bazı cilt hastalıkları ( Egzama , Dermatit vb. ) viral cilt hastalıkları (Herpes vb. ) yara iyileşme problemleri , açık yara varlığı , lazer uygulaması , radyosyon tedavisi , akne tedavisi için kullanılan bazı ilaçlarda ( Roacutane ) , güneş aşırı duyarlılık yaratan bazı hastalıklar gibi durumlar peeling işlemi ya uygulanmaz ya da durum ortadan kalkıncaya kadar ertelenebilir.

 

AHA Peeling Nedir ? 

Alfa Hidroksi ihtiva eden karışım ile cildinizin üzerindeki cansız tabakalar atılır ve derinin altındaki hücreleri canlandıraraqk izleri ve lekeleri yok eder . 

AHA Peeling leke izleri , akne ve kırışık tedavisi ,çin uygulanır . Meyve asitli soyuclar da denilebilir. 

 

Uygulama Sonrası Sonuç 

Uygulama sonrasında hafif bir kızarıklık ve yanma hissi duyulabilir  ancak bu hassiyet geçicidir , sosyal hayatı etkilemez . 

AHA Peeling Tedavisi genelde kış aylarında  uygulanır . 

 

Skar (Yara izi )  Nedir ? 

Deride yaralanma sonrasında normal yara iyileşme sürecindeki sapmaya bağlı olarak kabarma ( Hipertrofi ) veya çökme ( Atrofi ) gelişmesidir .Keloid ,hipertrofik skar gibi deriden kabarık olan anormal yara iyileşmesidir. Ancak burada ailesel yatkınlık söz konusudur .

 

Keloid Hipertrofik Skarlar Kimlerde Oluşur ? 

Hipertrofik skar ve keloidler bazı genetik yapıya sahip kişilerde daha sık görülür. Bu tip skarlar her yaşta görülmekle birlikte 10 - 30 yaşlarında daha sık meydana gelir . Kadınlarda hamilelik döneminde hormonal faktörlere bağlı hipertrofik skar oluşumu artar . Gençlerde ergenlik döneminde sivilceye ve aknelere bağlı olarak gelişebilir .

Merkezimizde Skar tedavisinde Retinoik asit içeren kremler ile tadavi başlanır . Kimyasal peeling cilt durumuna göre  Dermapen uygulamalarıyla birlikte kombine edilebilir . Bu süreçte güneş ışınlarından korunmak en önemli faktörlerden biridir. 

 

 

 

 

Resimler
  • leke-ve-skar-tedavileri
  • leke-ve-skar-tedavileri
  • leke-ve-skar-tedavileri